Kas yra QR kodas?

Turbūt pastebėjote, kad pastaruoju metu vis dažniau ir dažniau įvairiose vietose matote keistus kvadratus su kažkokiu neįprastu kodu. Juos galite pamatyti interneto svetainėse, reklamose, iškabose, kataloguose ir netgi ant vizitinių kortelių. Išsiaiškinkime, kas tai per kodas ir kaip jį iššifruoti.

Šie kvadratai – taip vadinamas QR kodas (angl. Quick Response – greitas atsakymas): dvimatis brūkšninis kodas, sukurtas japonų firmos Denso-Vawe. Šiame brūkšniniame kode gali būti užšifruota įvairi informacija, sudaryta iš simbolių (įskaitant skaičius, kirilicą ir specialiuosisu ženklus).

QR kodas (quick response, išvertus iš anglų „greitas atsakymas“) – vienas iš metrinių kodų pavidalų, sukurtas japonų kompanijos „Denso Wave“, kuri buvo dalis Toyota Company. Šio kodo sukūrimo poreikis atsirado 80-tųjų pradžioje, dėl padidėjusios Japonijos pramonės, kurios pagrindinė sfera buvo mašininių kodų nuskaitymas. Šių kodų tikslas buvo – išsaugoti didelius informacijos kiekius ant minimalaus ploto paviršiaus. Tuo pačiu kodo skenavimui neturėjo trukdyti paviršutiniai kodo gedimai bei daliniai užteršimai. Pradžioje juos naudojo tik pramoniniams tikslams. Vėliau, jų naudojimo sritis išsiplėtė, užėmus tam tikrą vietą mūsų gyvenime. Kaip jau buvo minėta, pagrindiniai šių kodų pliusai – greitas skanavimas bei didelis užkoduotos informacijos kiekis.

Šiai dienai šie kodai plačiai naudojami laikraščiuose, žurnaluose, kataloguose ir kitose reklamos srityse, dažniausiai slepia savyje ilgus internetinių resursų adresus. Labiausiai paplitę buvo Japonijoje, pakeitę įprastus brūkšninius kodus, ir vėl gi dėl tų pačių priežasčių – buvo neįmanoma patalpinti tiek informacijos kiek buvo reikalaujama. Kita priežastis – sparčiai augant technologijų sferai, brūkšniniai kodai nebetenkino Japonijos industrijos, todėl japonai pradėjo ieškoti naujų informacijos kodavimo būdų grafinėje formoje.

Vienas QR kodas gali turėti iki 7089 skaičių arba 4296 raidžių.
QR market kodas
Kokia prasmė, paklausite Jūs, koduoti informaciją kažkokiame kvadrate? Ar gi nebus lengviau ją užrašyti, negu koduoti? Tikrai ne! Taip pat kaip ir brūkšniniuose koduose (bar-code), informacijos kodavimas tam tikruose grafiniuose simboliuose leidžia lengvai ir greitai nuskaityti duomenis specialių kodų skaitytuvų. Atkreipkite dėmesį, kad parduotuvių darbuotojams, jau pakankamai daug metų, nereikia tikrinti kainų ir įmušinėti jas rankiniu būdu kasos aparatuose. Vietoj to, jie lengvai nuskenuoja brūkšninį kodą skeneriu ir duomenys nuskaitomi automatiškai.

QR kodas yra skirtas panašiems tikslams. Tačiau šis kodas nuskaitomas specialios aplikacijos, įrašytos į mobilųjį telefoną, dėka. Telefonas, gavęs tam tikrą rezultatą, atvaizduoja jį ekrane arba vykdo to rezultato nurodymus. Jeigu tai svetainės nuoroda – atidaro ją naršyklėje. Jeigu tai vizitinė kortelė – sukuria naują paskyrą Jūsų telefono kontaktų sąraše. Jei tai paprastas tekstas (pvz.: prekės aprašymas) – tiesiog atvaizduoja tekstą ekrane.

Pagrindinės funkcijos:

  • Leidžia automatiškai nuskaityti įvairius duomenis
  • Patalpina daugybę informacijos mažame paveikslėlyje (4296 simboliai – tai daugiau kaip 2 A4 formato puslapiai)

Dabar jau daug pažengusių vartotojų pradėjo naudoti QR kodus vizitines korteles užkoduoti. Tai yra labai patogu: nereikia rankiniu būdu įvedinėti naują numerį į kontaktų sąrašą. Vietoj to – nuskanuojam kodą, ir telefonas automatiškai įrašys naują kontaką į telefonų knygelę.

Tipai:

  • Statinis – tai toks kodas, kuri sugeneravę negalime keisti turinio, užkoduotą informaciją redaguoti neįmanoma
  • Dinaminis – tai toks kodas, kuri sugeneravę galime keisti užšifruotą informaciją (nuorodą). T.y. pats kodas išlieka tas pats, tačiau nukreipimo nuoroda gali būti kiečiama
  • Multiple – tai toks Quick Repsonse kodas, kuri sugeneravę galime nurodyti papildomų sąlygų. Pvz.: Tas pats QR kodas nukreips vartotoją į 3 skirtingus tinklapius vienu metu, priklausant nuo to, kokią operacinę sistemą naudoja Jūsų išmanusis telefonas, arba kokioje šalyje gyvenate ir dau kitų sąlygų pagal Jūsų poreikius

Greitai, profesionaliai ir už prieinamą kainą sugeneruosime Jums norimą Quick Response kodą. Susikurk savo >
 

QR kodas pavyzdys Barkodai įvairių spalvų Marškinėliai su QR kodų